Sopot

Sopot to modny kurort nadmorski i uzdrowisko na pomorzu nad Zatoką Gdańską na Pobrzeżu Gdańskim. Miasto znane jest z organizowanego w Operze Leśnej konkursu piosenki Sopot Festival, słynie także z najdłuższego drewnianego molo w Europie.

Sopot to miejscowość turystyczna wysoko ceniona ze względu na wysoki standard wypoczynku tj pensjonaty, kwatery prywatne, wille, apartamenty, często wybierana przez celebrytów i obcokrajowców. Miasto oferuje przeróżne atrakcje takie jak: szeroka plaża, aquapark, tor do wyścigów konnych, sztuczne lodowisko, muzeum figur woskowych i galeria kultury multimedialnej.

Opera Leśna to leśny amfiteatr położony w Lasach Oliwskich na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu szlaku turystycznego Wzgórza Szymbarskie. Otwarty w 1909 roku obiekt wyróżnia się ciekawą lokalizacją i znakomitą akustyką. Opera dysponuje miejscami dla ponad 5000 osób. Na scenie opery odbywają się liczne koncerty rockowe, bluesowe, koncerty muzyki poważnej, a także pokazy mody. Najpopularniejszym z nich jest Sopot Festival.

Pod koniec XIX wieku w Sopocie powstał profesjonalny tor do wyścigów konnych. Obecnie na Hipodromie obok stacji kolejki miejskiej Sopot Wyścigi mieści się także stadnina koni i szkółka jeździecka oferująca lekcje jazdy konnej dla początkujących i średnio zaawansowanych.