Jest to cykliczna impreza mająca na celu nawiązywać do zwyczajów zakonu Cystersów zamieszkujących Bukowo w czasach średniowiecza. Po cystersach pozostał w Bukowie Morskim gotycki kościół. Podczas festynu Bukowo Morskie opanowali rycerze. W wiosce można było się dowiedzieć o średniowiecznych zwyczajach, broni, rzemiośle, jedzeniu. Można było zobaczyć mini-turniej rycerski dla dzieci. Wiele atrakcji czekało na uczestników Festynu Cysterskiego w Bukowie Morskim. Były również inne atrakcje, zabawy i konkursy: wyścigi na nartach czy przeciąganie liny. Na imprezie zaprezentowali się lokalne zespoły ludowe. Wieczorem odbył się koncert zespołu Rzepczyno – ośmioosobowej załogi, grającej dynamiczną, dobrze zaaranżowaną muzykę folkową. Gdy zrobiło się zupełnie ciemno, wystąpiła grupa Elding ze Słupska ze swoim programem tańca z ogniem. Jak festyn, to i tańce. Tak było i w Bukowie. Zabawa trwała długo w noc.
W granicach Darłowa znajduje się 5 km plaż będących latem kąpieliskami morskimi. Plaża zachodnia Darłowa to horyzont Bałtyk, to miejsce doskonałe do kąpieli morskich. W płytkich basenach woda szybko się nagrzewa i jest o kilka stopni cieplejsza niż na otwartym morzu.
Spacerując po Darłowie warto zatrzymać się przy wielu ciekawych zabytkach, min Kościół Mariacki z 60- metrową wieżą. W centrum miasta na Placu znajduje się Pomnik Rybaka. Ratusz Miejski z zachowanym renesansowym portalem nad drzwiami wejściowymi. Niepowtarzalną atrakcją w Darłowa jest Zamek Książąt Pomorskich, gdzie urodził się i władał Król Eryk Pomorski.
Darłowo uznane jest za całoroczną wędkarską, morską stolicę Polski.
Miłośników wędkowania spotkamy również wzdłuż bulwaru portowego nad rzeką Wieprzą, przepływającą przez Darłowo i Darłówko w tzw. główkach falochronowych.
Z Darłowa można wybrać się na duńską wyspę, zwana „Majorką Północy”. Wyspa jest wymarzonym miejscem dla rowerzystów, z całą siecią ścieżek. Wyspa Bornholm to harmonijne połączenie natury i kultury z imponującą ilością zabytków
W Darłowie oprócz pięknej siatki ścieżek, dróg i leśnych duktów przez Darłowo przebiegają cztery szlaki turystyczne.
Koszaliński Szlak Nadmorski prowadzący wzdłuż Bałtyku przez nadmorskie kąpieliska od Dźwirzyna do Wicia
Szlak Rezerwatów 71,5 km, rozpoczyna się Darłówku kończy w Polanowie.
Szlak Wiatraków 13 km. Rozpoczyna się w Darłowie z Zamku Książąt Pomorskich,
Szlak Zabytków Średniowiecza 104 km. Polecany szczególnie dla rowerzystów i turystów zmotoryzowanych. Przebiega przez: Darłowo, Dąbki, Dobiesław, Jeżyce, Słowino, Boleszewo, Krupy, Stary Jarosław, Kowalewice, Barzowice, Cisowo, Dąbki.
Aquapark znajdujący się tuż przy plaży na terenie Ośrodka Wczasowego Jantar w Darłówku. Park Linowy znajduje się przy Alei Parkowej w Darłówku Zachodnim. Wesołe miasteczko znajdujące się tuż przy kanale portowym obok mostu w Darłówku Wschodnim.
Dąbki oddalone od Darłowa około 7 km ( 10 min ) Dąbki to miejscowość turystyczna położona nad brzegiem Bałtyku i Jeziora Bukowo. Będąc w Dąbkach warto odwiedzić urokliwą przystań rybacką na plaży. Niedaleko Dąbek znajduje się Bobolin – wieś turystyczna z piękną, piaszczystą i szeroką plażą.