The Weeknd na Open’er Festival 2017

The Weeknd na Open’er Festival 2017

Festiwal odbędzie się w dniach 28 czerwca – 1 lipca w Gdyni.

Kanadyjski artysta właśnie wydał swój trzeci album, który w USA zadebiutował na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych płyt. To rekord i pierwszy taki przykład w historii, a dodatkowo kiedy piszemy te słowa, album „Starboy” jest zapewne numerem jeden przynajmniej w 1/3 świata.

Po raz pierwszy The Weeknd ujawnił się dokładnie 6 lat temu. Kiedy The Weeknd wydawał pierwszy mixtape „House of Balloons”, dowiedzieliśmy się, że za projektem stoi 21-letni Kanadyjczyk, Abel Tesfaye, ale reszta jego biografii składała się głównie z plotek i niedopowiedzeń. Początkowemu sukcesowi na pewno pomógł Drake, który nie tylko namawiał fanów do ściągnięcia ”HoB”, ale także zaprosił artystę na album „Take Care” i festiwal OVO Sound.  A „HoB” był zaledwie pierwszą częścią z serii mixtape‘ów – do końca roku ukazały się jeszcze dwa: „Thursday” i „Echoes of Silence”. Każdy, kto choć w średnim stopniu interesuje się muzyką, musiał w 2011 zetknąć się z nazwą The Weeknd.

Wszystkie trzy mixtape’y ściągnięto ponad 8 milionów razy, czego konsekwencją stało się podpisanie kontraktu płytowego i wydanie materiału pod wspólnym tytułem „Trilogy”. Po serii oczekiwanych festiwalowych koncertów The Weeknd zagrał „The Weeknd Fall Tour”, swoją pierwszą solową trasę. Zresztą do tego momentu wszystkie kolejne mają w tytule słowo „fall”. W tym samym czasie The Weeknd zaczął pracować nad debiutanckim albumem zatytułowanym „Kiss Land”. Płyta ukazała się w 2013 roku i zadebiutowała na drugim miejscu listy Billboardu. W muzyce The Weeknd można było wyczuć delikatny flirt z popem. Na „Kiss Land” The Weeknd samplował m.in. The Police i Portishead (nie bez problemów) oraz współpracował z Drakiem i Pharrellem.

W kolejnych miesiącach The Weeknd pojawił się na albumie SIA, remixował Beyonce i supportował Justina Timberlake’a, by rok 2014 zakończyć wydaniem dwóch singli – świetnego „Often” oraz „Earned It” promującego film „50 twarzy Greya”. Globalna popularność tego utworu przyspieszyła decyzję o premierze kolejnego albumu. We wrześniu 2015 roku na rynku pojawił się „Beauty Behind the Madness”, jego pierwszy numer jeden, promowany singlem „Can’t Feel My Face”, brzmiącym jak najlepsze-nigdy-nie-wydane nagranie Michaela Jacksona.

No i wreszcie rok 2016. Rozpoczęty od udziału w dwóch szeroko komentowanych albumach – „The Life of Pablo” Kanyego Westa i „Lemonade” Beyonce, a zakończony kolejną doskonałą płytą. „Starboy” to 18 utworów (z czego dwa wyprodukowane zostały przez francuski duet Daft Punk), gościnny udział Lany Del Rey, Kendricka Lamara i Future oraz towarzyszący płycie film „M A N I A”. Przyszłoroczna seria koncertów promujących „Starboy” to jedna z najbardziej oczekiwanych tras koncertowych ostatnich lat, zwłaszcza w Europie, do której The Weeknd zagląda nieczęsto. 30 czerwca po raz pierwszy wystąpi w Polsce jako headliner Open’er Festival.