Dnia 15 sierpnia 2017 roku o godz.14,00 przy Wiejskim Klubie Kultury w Sławutowie odbyło się „Święto Chleba”.
Celem imprezy było kultywowanie tradycji związanych z pieczeniem chleba na kaszubskiej wsi w Gminie Puck. W 2006 r. wybudowano chlebowy piec przydomowy, który ma nie tylko przypominać dawne dzieje, ale i służyć mieszkańcom i turystom w bezpośrednim wypieku chleba jak za dawnych lat…
Na imprezę przybyło wiele osób cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców a zwłaszcza turystów. Wśród obecnych byli m.in.: Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck, radni, sołtysi oraz delegacje Kół Gospodyń Wiejskich działających w terenie. Szczególnie gościnnie została przyjęta przez konferansjera imprezy Brunona Ceszke… delegacja turystów z Konina.
Uroczystość rozpoczęła się od… rytualnego włożenia ciasta chlebowego do pieca, miejscowe gospodynie z sołtysową Małgorzatą Woźniak oraz ks. Piotr Pastewski – proboszcz parafii pw. Św. Faustyny w Pucku. Ten ostatni odprawił uroczystą mszę św. dziękczynną, podczas której, z okazji Matki Boskiej Zielnej poświęcono zioła i płody rolne. Po eucharystii celebracji wyjmowania upieczonego chleba dostąpił Wójt Gminy Puck w asyście Brygidy Selke i Anny Wittstock. Wymienione osoby przy okazji opowiadały o ciekawostkach pieczenia swojskiego chleba. Nie zabrakło nostalgicznych wspomnień z lat młodości…
W części artystycznej wystąpiły zespoły: „Bursztynki” z Mieroszyna, „Kaszubianki” z Władysławowa oraz „Manijôce” z Darzlubia.
Z okazji Matki Boskiej Zielnej odbył się konkurs wykonywania bukietów zielnych z kwiatów i ziela. Przeprowadzono również mini edukacyjny kącik o ziołach pn. „Zielną drogą ku zdrowiu”. W konkursie, najlepszą znajomością ziół okazała się pani Elwira . Zgodnie z tradycją imprezy, przeprowadzono pokaz tradycyjnego, ręcznego wyrobu masła. Po raz kolejny w szranki rywalizacji weszli: Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck oraz ks. Fabian Tokarski – proboszcz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy. Śmietana w nowych drewnianych konwiach w obu przypadkach błyskawicznie przeistoczyła się w dorodne, swojskie masło. Po skończonych emocjach świeżutkim produktem posmarowano upieczony chleb, po czym nastąpiła degustacja dla uczestników imprezy. Dużo dozy humoru towarzyszyło konkursowi pasterskiemu „legnieni so krowe” (inscenizacja układania się krowy). Oprócz mężczyzn, nieoczekiwanym uczestnikiem konkursu była mała Agatka z Połczyna.
Jak przystało na Święto Chleba, na stoiskach nie obyło się bez chleba regionalnego. Ponadto, panie ze Sławutowa serwowały chleb z masłem, smalcem i inne tradycyjne jadła. Zielarz mrzeziński raczył uzdrowieńczymi cudeńkami a twórczynie ludowe Maria Szczygielska (malarka z Mrzezina) i Stefania Jeszke (hafciarka z Mieroszyna) kusiły pięknem swoich produktów.
Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i sołectwo Sławutowo.
Puck to miasto na Kaszubach, położenie Pucka na skraju klifu Kępy Puckiej schodzi łagodnie na plażę u brzegu Zatoki Puckiej. Puck to najstarszy port słowiański nad wodami Bałtyku, baza floty królewskiej, miejscu Zaślubin Polski z morzem 1920 r. Odległości: – od Helu – 40 km – od Trójmiasta – 25 km – od Słupska -105 km
Kaszuby ,zwane Szwajcaria Kaszubska. Kaszuby odznaczają się wielką urodą krajobrazu, urozmaiconego dodatkowo różnorodnymi zabytkami – zamkami, kościołami, klasztorami. Kaszuby to kraina niezwykła dostrzegający odmienność mieszkańców tego obszaru, ich osobliwy folklor, dialekt, zwyczaje. Istnieje teza język kaszubski to przejściowy między polskim a wymarłymi językami Ranów, Obodrytów, Drzewian; uczeni przypisują ich po prostu do lechickiej grupy lingwistycznej. Kaszubi dumni są z własnej mowy, ale uważają się powszechnie za Polaków.
Do najciekawszych obiektów należy Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Na szczególną uwagę zasługuje gotycki zamek krzyżackie w BytowieWokół zamku widać resztki fosy i fortyfikacji. Są dwa stare kościoły: świętej Katarzyny i świętego Jerzego, jest XIX-wieczny most kolejowy z ozdobnymi herbami. Kartuzy to nieoficjalna stolica Kaszubów. Tam zaś – XIV-wieczna kolegiata o przypominającym trumnę miedzianym dachu. To świadomy pomysł architektoniczny.