Gdańsk

Mimo że Gdańsk znajduje się nad Morzem Bałtyckim, to nie zbyt łatwo do niego dotrzeć. Można poczuć zapach przyniesiony przez wiatr, można zobaczyć i usłyszeć mewy, ale to nie morze jest tutaj główną atrakcją. Główną rolę tej miejscowości pełni centrum miasta. Gdańsk to miasto na prawach powiatu w północnej Polsce w województwie pomorskim, położone nad Morzem Bałtyckim u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską.

Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Jednym z najpopularniejszych i reprezentacyjnych miejsc dla miasta jest ulica Długa z dużą ilością kamienic zamieszkiwanych kiedyś przez majętnych i wpływowych mieszkańców oraz gotycko-renesansową konstrukcją Ratusza. Noclegi Gdańsk to popularny kierunek turystów. Często wybierane są pensjonaty, apartamenty, hotele, kwatery prywatne, domki. Z mniej więcej 50 m wieży, przeznaczonej do zwiedzania w okresie letnim, rozciąga się wspaniała panorama Gdańska. W Kamienicy Gotyk mieszcząca się w mieście, która jest najdawniejszą zachowaną kamienicą ceglaną znajduje się stała ekspozycja, która obrazuje Mikołaja Kopernika jako wyraźnego człowieka renesansu. Większość osób łączy go z Toruniem, Fromborkiem, czy nawet Olsztynem, ponieważ mało ludzi wie, że z Gdańska pochodziła rodzina matki Kopernika czyli Barbary. W Izbie Kopernika wystawione są pamiątki z nim związane, bardzo rzadkie, interesujące i o dużej wartości historycznej. Żuraw w Gdańsku, mieszczący się przy ulicy Szerokiej 67/68 to najbardziej wyróżniająca się budowla w mieście będąca niejako symbolem miasta. Był to ogromny dźwig portowy w średniowiecznej Europie, pełnił rolę przeładunkową towarów oraz stawiania masztów, a do tego był bramą miejską. Mieszczący się nad Motławą Żuraw jest pod opieką oddziału Narodowego Muzeum Morskiego. Ulica Mariacka to kolejne historyczne miejsce, do którego należy się udać. Nazwa ulicy łączona jest oczywiście od sąsiedniego Kościoła Mariackiego, potężnej gotyckiej świątyni.

Dla ludzi, których nie interesują ogromne stare świątynie pozostaje wędrówka pomiędzy sklepikami wystawionymi przed historyczne kamienice a jest to wielki handel bursztynowymi gadżetami i rozmaitymi pamiątkami a to nadaje temu miejscu niezwykły klimat powiedzmy że taki pchli targ o wysokim standardzie.