Pomorze Gdańskie – Puck

PuckKościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła

Puck jest miejscowością leżącą niecałe 25 km na północ od Trójmiasta. Po raz pierwszy wspomniano o niej w dokumencie łacińskim z 1283 roku. Prawa miejskie otrzymał w roku 1309 za wstawiennictwem Krzyżaków. Podczas wojny trzynastoletniej Puck trzymał stronę polską. W roku 1772 włączono miasto do Prus po jego wcześniejszym upadku. Wtedy zmieniono jego nazwę na niemieckie Putzig. Wtedy podrosło znaczenie miasta, zaczął się jego szybki rozwój. Podczas II wojny światowej miasto służyło za jeden wielki warsztat samolotowy.

W Pucku jest pełno zabytków typu pomniki, zabytkowe domy, kamienice, kościoły, neogotycki ratusz i zajazd „Pod Lwem”. Warto skorzystać z takich atrakcji jak strzeżone plaże, letnie festiwale na plaży i grupa eratyków zwana „Dwunastu Apostołów„. Puck noclegi to świetna baza noclegowa.

Puck był miejscem zaślubin z morzem, pamiątką tego jest pomnik generała Hallera i pomnik zaślubin z powiewającą polską flagą, przy ulicy Żeglarzy, w porcie rybackim. W Pucku warto zobaczyć  odnowiony Rynek, na którym pełno jest starych, zabytkowych kamienic, fontanna, ławeczki do posiedzenia, a latem przygrywa lokalny artysta.
Dla turystów lubiących nadmorskie spacery polecamy piękne, drewniane molo. Można także wybrać sie do Muzeum Ziemi Puckiej przedstawiającego historię obszaru i Muzeum MDLot. W Pucku znajdują  się  ruiny zamku, zbudowanego przez Krzyżaków w końcu XIV lub na początku.