Krynica Morska zaprasza rowerzystów.
Pierwsze odcinki trasy rowerowej na Mierzei Wiślanej są już gotowe.
W dniu 16 sierpnia 2017 r. odbył się odbiór robót budowlanych inwestycji pn. „Wyznaczenie i budowa szlaków na odcinkach: Przebrno- Krynica Morska; Krynica Morska – Piaski”
Odbioru dokonał zespół składający się z przedstawicieli inwestora tj. Gminy Miasta Krynica Morska: Burmistrza Miasta Krzysztofa Swat oraz Wojciecha Wiśniewskiego i Krystyny Chabskiej, przedstawicieli wykonawcy tj. Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Usługowego TUGA z Nowego Dworu Gdańskiego: pani Wiesławy Kasperek, prezesa firmy i pana Ireneusza Strugała – kierownika budowy, inspektora nadzoru pana Tomasza Hrynkiewicza oraz przedstawicieli Nadleśnictwa Elbląg, partnera w projekcie: pani Małgorzaty Twardowskiej, pana Arkadiusza Szóstaka i Jacka Hejmana.
Można już oficjalnie użytkować trasę rowerową na dwóch odcinkach.
Pierwszy odcinek zaczyna się w Przebrnie w pobliżu Domu Wczasowego „Koszarka” i kończy w lesie w kierunku Krynicy Morskiej, w miejscu pięknego widoku na morze – długość 1,038 km. Kolejny odcinek trasy biegnie od Krynicy Morskiej, w pobliżu budynku Straży Granicznej do Piasków, do Granicy Państwa – długość 15,276 km.
Rowerzyści mogą teraz swobodnie i bezpiecznie poruszać się po szerokiej drodze o nawierzchni szutrowej otoczeniu lasu, . Ma to na celu zwiększenie dostępności plaż mało odwiedzanych przez turystów. jest to doskonała oferta dla turystów lubiących wypoczywać z dala od hałasu i tłoku.
Dalsza część trasy, będzie kontynuowana w 2018 ramach projektu „ Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa rowerowa R-9 – partnerstwo Gminy Miasta Krynica Morska”
Projekt jest realizowany w partnerstwie z Gminą Sztutowo, Gminą Stegna i Skarbem Państwa Państwowym Gospodarstwem Leśnym Nadleśnictwem Elbląg.
Krynica Morska to miasto nadbałtyckie położone na Mierzei Wiślanej między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym. W sezonie istnieje połączenie statkami żeglugi przybrzeżnej z Tolkmickiem, Elblągiem i Fromborkiem. Krynica Morska otoczona od północy wodami Morza Bałtyckiego, a od południa Zalewu Wiślanego porośnięta sosnowo – bukowym lasem. Powietrze jest wyjątkowo czyste, obfitujące w jod, warto wybrać się ze względu na panujący tu klimat. Plaża jest bardzo atrakcyjna, występują tu białe wzniesienia wydmowe, idealnie nadające się do żeglarstwa, oraz piękne, gęste lasy z różnymi gatunkami roślin i zwierząt. Wyjątkowe są również stupiędzisięcioletnie letnie drzewa w Rezerwacie Buków,spotkać można daniele, lisy ,dziki, jenoty oraz niezliczoną ilość ptactwa.
Elbląg leży w województwie warmińsko mazurskim usytuowane jest u ujścia rzeki od tej samej nazwie do Zalewu Wiślanego. Elbląg położony jest na styku dwóch zupełnie innych krain geograficznych: Żuław Wiślanych będących terenami depresyjnymi oraz Wysoczyzny Elbląskiej, która wznosi się ponad wodami Zalewu Wiślanego. Na terenie miasta znajdują się zabytki, które stanowią wizytówkę Elbląga, Stare Miasto Elbląga gdzie znajduje się katedra świętego Mikołaja.
W Elblągu znajduje się brama targowa, z którą zwiana jest pewna ciekawostka. W czasach polsko-krzyżacko wojny, pewien mieszkaniec Elblągu zobaczył wroga i przecinając łopatą linę spuścił bronę, która zburzyła Krzyżakom plan opanowania miasta. Dziś przy bramie znajduje się pomnik piekarczyka, którego postać związana jest z profesją bohatera ratującego miasto.