Giżycko

Jednym z najbardziej znanych zabytków Giżycka jest zamek, który w 1341 roku został pobudowany przez Zakon Krzyżacki.
W okresie początkowym mieściła się w nim prokuratura zakonna.
Zamek wchodził w skład czworobocznego dziedzińca, który otoczony był wysokim murem z fosą oraz budynku mieszkalnego.
Dwadzieścia cztery lata później zamek został zniszczony przez Litwinów, a następnie przez Krzyżaków odbudowany. Giżycko domki nad jeziorem to świetne miejsce na wczasy nad jeziorem.
Różne były jego koleje losu na przestrzeni wielu lat, generalnie był coraz bardziej grabiony i niszczony. Do obecnych czasów zachowało się zaledwie jedno skrzydło mieszkalne. Miejska plaża nad Jeziorem Niegocin w Giżycku przynajmniej w okresie wakacyjnym staje się drugim niekwestionowanym sercem miasta.
Mieści się tutaj kąpielisko, zjeżdżalnia wodna, 2 boiska piaskowe i jedno trawiaste do siatkówki, boiska do koszykówki, 2 boiska do piłki nożnej 5-osobowej, tory dla rolkarzy a do tego restauracje, punkty małej gastronomii, sklepiki z pamiątkami.Park Linowy Wiewióra mieści się zaraz przy pierwszej bramie wjazdowej do Twierdzy Boyen od strony Giżycka. Wystarczy udać się ulicą Turystyczną, a z pewnością się go nie przeoczy. Innymi punktami charakterystycznymi są jezioro Popówka Mała oraz znajdujący się obok wyciąg nart wodnych WakePark Giżycko. Pomysłodawcą budowy twierdzy, która zakończona została w roku 1855 był pruski minister wojny Herman von Boyen. Giżycko noclegi blisko centrum.
obiekt został przygotowany dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Garnizon giżycki zbudowano w 1859 roku. Od roku 1889 w Giżycku pełniła rolę komendantura, natomiast w 1902 roku w Twierdzy Boyen umieszczono składnicę artyleryjską.
Z punktu widzenia strategii obronnej linia Wielkich Jezior Mazurskich Twierdza Boyen odgrywała ważną rolę. Mazury domki letniskowe nad jeziorem to najpopularniejsze miejsce na wypoczynek. Najczęściej wybierane są domki ponieważ stanowią
Po pierwszej wojnie światowej zmieniono zastosowanie twierdzy, tworząc w niej między innymi szpital, natomiast w przededniu II wojny światowej Twierdza Boyen była jednym z punktów zbierania się armii niemieckiej, która z terenu Prus Wschodnich wkroczyła na terytorium Polski. Dziś Twierdza Boyen jest jednym z najlepiej zachowanych w Polsce XIX-wiecznych obiektów fortyfikacyjnych.
Konstrukcyjna ciekawostka i niebywała rzadkość. Mosty zwodzone, podnoszone widuje się całkiem często ale przeprawy obracane to już rzadki widok. Most Obrotowy na Kanale Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno, jest jedną z niewielu działających konstrukcji tego rodzaju w Europie.
Most został utworzony w 1860 r., by zapewnić łatwe połączenie z Twierdzą Boyen. W latach 1960-70 jego ręczny napęd podmieniono na elektryczny. To unowocześnienie okazało się jednak chybione konstrukcja z duża siłą uderzała w nabrzeże, poważnie je przy tym niszcząc. Wobec tego zamieniono ją mostem saperskim, na który jednak mieszkańcy Giżycka spoglądali niezbyt zadowolonym okiem.