Chłapowo

Nieduże miasteczko Chłapowo to cicha, wiekowa wioska rybacka znana z plaży, obok której rybacy trzymają tradycyjne wielobarwne kutry kaszubskie i zajmują się handlem rybami z porannego połowu. Chłapowo mieści się tuż obok pobliskiej Doliny Chłapowskiej czyli Rudnikiem, której drogi i kładki zmierzają do nadmorskiej plaży. Niedaleko mieszczą się spopularyzowane pola namiotowe i oferujące potrawy z ryb punkty gastronomiczne, zlokalizowane głównie przy ulicy Zielonej i alei Żeromskiego.
Wąwóz jest uznany jako rezerwat przyrody o terenie prawie dwudziestu pięciu hektarów i jest częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. To miejsce jest kapitalnym miejscem na przechadzkę oraz
obserwowaniem tutejszej flory i fauny tego miejsca. Droga prowadząca do wąwozu mieści się w samym sercu Chłapowa. Przy drodze mieści się parking, ławki, a do tego miejsce na zrobienie ogniska. Przyjezdni mogą wybrać między dwoma trasami albo biegnącymi dnem albo górą doliny. Ścieżka dolna jest kompletnie wyłączona od ruchu drogowego, co pozwala w ciszy i spokoju obserwować cudowny obraz nienaruszonej przyrody oraz wyjątkowe ukształtowanie terenu. Obok obu ścieżek mieszczą się kapitalnie wkomponowane ławeczki i kładki, jak również pomagające w zwiedzaniu schody i balustrady. Koniec wąwozu znajduje się przy plaży w Chłapowie.
Wzdłuż północnej części Chłapowa mieści się cudowna i piaszczysta plaża z klifem. Miejscowość znajduje się blisko znanej miejscowości Władysławowo.

Charakterystyczne dla plaży są urozmaicone wejścia na plażę od szerokich po wąskie rybackie ścieżki.
Centralne kąpielisko jest przy noclegi blisko morza, która składa się z drobnego, białego piasku bez kamieni. W okresie wakacyjnym w ciągu dnia najbardziej popularne są strzeżone kąpieliska, korztystanie ze skuterów i zawody piłki plażowej. Kiedy rozpoczyna się zachód słońca obserwować można rozmarzonych turystów podziwiających cudowny widok na noclegi nad morzem i chowające się słońce.
Chłapowo to miejscowość o charakterze rybackim, w której spotkać można jeszcze kilka obiektów o tradycyjnej dla tego miejsca konstrukcji szkieletowej. Serce wsi charakteryzuje piękna, XIX wieczna kapliczka któe jest tuż obok drogi. Obecnie jednak mieszkańcy wsi trudnią się głównie branżą turystyczną, to jednak znajdzie się tu grupę rybaków, których kutry mieszczą się malowniczo na plaży, cały czas przygotowane do wypłynięcia w noclegi blisko morza po ryby. Chłapowska ziemia stała się wyjątkowo cenna dla archeologów i antropologów. Już w okresie XIX wieku w miejscowości znajdowano groby z okresu wczesnego żelaza. Miejsce to okazało się źródłem wielu rzeczy pokazujacych tamtejsze życie codzienne takie jak paciorki, ozdoby z bursztynu, popielnice, naczynia z gliny i elementy z brązu.