Górskie wyścigi samochodowe – Gdynia

  W weekend, 19 i 20 sierpnia, na ulicach Malczewskiego i Sopockiej łączące Gdynię z Sopotem, rozegrana zostanie podwójna runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. O miano mistrza walczyć będą prawdziwi twardziele. 3050 metrów trasy z 18 ostrymi zakrętami i piekielnie szybcy kierowcy. Ponadto ryk silników i mnóstwo adrenaliny.
Pierwszą okazją do obcowania z wyścigowymi maszynami biorącymi udział w jubileuszowym 20. Grand Prix Sopot-Gdynia będą badania kontrolne,w piątek 18 sierpnia w godzinach 15.00 – 19.00 w okolicach sopockiego mola. Miłośnicy motoryzacji będą mogli przyjrzeć się samochodom i porozmawiać z ich kierowcami.

W sobotę. Od godz. 10.00 odbywać się będą podjazdy zapoznawcze i treningowe które dostarczą sporo emocji. Będzie to tylko preludium do prawdziwej walki. Właściwy wyścig rozpocznie się o godz. 14.00. „Sercem” wyścigu i atrakcyjnym miejscem do kibicowania będzie rondo przy ul. Kolberga na sopockim Brodwinie.

W niedzielę przejazdy treningowe rozpoczną się o 9.30. O 12.30 start pierwszego podjazdu wyścigowego, a godzinę później drugiego. Po zakończeniu wyścigów na rondzie przy ul. Kolberga, odbędzie się ceremonia wręczenia nagród.

Program zawodów:

Piątek (18 sierpnia)
15.00 – 18.30 – odbiór administracyjny (III LO Sopot ul. Kolberga 16),
15.00 – 19.00 – badanie kontrolne samochodów (sopockie molo).

Sobota (19 sierpnia)
10.00 – podjazd zapoznawczy bez pomiaru czasu,
11.00 – podjazdy treningowe,
około 13.00 – uroczystość otwarcia zawodów (rondo na ul. Kolberga),
14.00 – start do pierwszego podjazdu wyścigowego,
17.30 – ogłoszenie oficjalnych wyników.

Niedziela (20 sierpnia)
9.30 – podjazdy treningowe,
12.15 – ogłoszenie listy startowej,
12.30 – start do pierwszego podjazdu wyścigowego,
13.30 – start do drugiego podjazdu wyścigowego.

Uwaga nastąpią zmiany w organizacji ruchu. W 19 sierpnia w godzinach 6.00-21.00 i w niedzielę w godzinach 6.00-20.00 zamknięta zostanie ul. Sopocka od skrzyżowania z ul. Wielkopolską. Objazd do Sopotu odbywać się będzie ulicą Wielkopolską i aleją Zwycięstwa. Dojazd do osiedla „Wzgórze Bernadowo” będzie możliwy zarówno od ulicy Sopockiej jak i ulicy Parkowej.

Gdynia to jedno z młodszych polskich miast wybudowane na miejscu kilku rybackich wiosek. W 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, w udziale nowemu państwu przypadł również skrawek wybrzeża nad Zatoką Gdańską. Zdominowane przez Niemców Wolne Miasto Gdańsk nie gwarantowało Polsce swobodnego dostępu do portów i stoczni. Taka sytuacja mogła skutecznie blokować handel ze światem. Dlatego wybudowano port w Gdyni 

Gdynia to piękne miasto. Pierwsza historyczna wzmianka o Gdyni pochodzi z 1209 roku kiedy to wieś została podarowana przez Mściwoja I norbertankom z Żukowa.

Obecnie Gdynia jest nowoczesnym, rozwijającym się miastem. Gdynia jest ośrodkiem gospodarki morskiej, handlu międzynarodowego, nauki i szkolnictwa wyższego, kultury i turystyki. Główną rolę gra tu port i Skwer Kościuszki wokół którego skupiają się największe atrakcje miasta. To tu przycumowały na wieczny odpoczynek :
– ORP „Błyskawica” – jeden z najpiękniejszych okrętów w swojej klasie. Ten polski niszczyciel zbudowano 1935-36 w Wielkiej Brytanii. W 1937 r. pierwszy raz wpłynęła do Gdyni i do rozpoczęcia wojny była w służbie Polskiej Marynarki Wojennej.
-„Dar Pomorza” – „Biała fregata”, od 70 lat nieodłącznie związana z Gdynią, została zbudowana w roku 1909 w stoczni Blohm-Voss w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej.